Surse care au dorit să-și păstreze anonimatul ne informează că întîiul edil al capitalei, dr. Sorin Oprescu, a semnat un contract cu Metrorex pentru construirea unei noi linii de metrou. Aceasta ar urma să asigure legătura directă, rapidă și comodă între Palatul Parlamentului și str. Știrbei Vodă unde ființează sediul DNA.
Potrivit declarațiilor făcute într-un cadru restrîns de primarul Bucureștilor, de acest proiect ar putea beneficia acei parlamentari care nu doresc să fie văzuți de jurnaliștii care și-au mutat birourile la mai toate intrările Casei Poporului în așteptarea parlamentarilor care afluează necontenit înspre birourile anchetatorilor. O stație intermediară ar fi proiectată la Primăria Municipiului București urmînd ca, în funcție de necesități, linii conexe să fie adăugate, cu puncte de plecare la sediile partidelor.
Un interes deosebit față de acest proiect pare a manifesta un alunecos șef de partid de uniune națională...
28 martie 2015
11 februarie 2015
Degetul la nas
Gestul Elenei Udrea are o semnificație clară. Dar numai pentru cei care o cunosc! Este un mesaj, nu încape îndoială!
Există cel puțin trei interpretări, în funcție de sistemul de referință. Una ar fi: „Atenție, nu am spus tot! Mișcați ceva sau... schimb nara!” Destinatarii ar fi, în acest caz, cei care sînt încă liberi! Prin urmare, Elena Udrea, deși pare a fi dispusă la sinceritate completă, mai are încă secrete de împărtășit! Cei interesați sînt puși pe jar! Ies din amorțire de bună voie sau... îi „ajută” ea!
02 februarie 2015
„Serviciile”
Un serviciu secret are o singură alternativă în fața corupției statului pe care-l servește: fie o anihilează (este prima instituție, cronologic vorbind, care află de existența ei!), fie o promovează și o întreține. Depinde al cui interes primează! Timp 25 de ani, interesul statului democratic nu a avut nici o șansă. Un fost președinte, într-un naiv acces de sinceritate, s-a mărturisit învins de „servicii”! Ce poate face actualul președinte?!...
Internetul e mare. Și am găsit în el un text interesant. Nu-l redau aici integral, e lung, dar adună în el o sumedenie de întrebări adresate generalului Florian Coldea. Autorul textului, Petre Vasilescu, l-a publicat într-un grup pe o rețea de socializare. Ce mi-a atras atenția? Tonul imperativ al întrebărilor. Domnul PV pare a fi convins că generalul FC are, de fapt, răspunsurile tuturor întrebărilor. Domnul PV este, se pare, un militar pensionar. Un om care pare a ști cum stau treburile dinlăuntrul sistemului. Impresia generală este că toată lumea știe / știa despre corupție dar abia în zilele noastre se sparge buba! De ce am avut nevoie de 25 de ani pentru a ajunge aici? Dar să nu cad și eu în capcana întrebărilor retorice și să citez din textul pomenit:
„Este adevarat domnule general-locotenent Florian Coldea ca averea dumitale depaseste 25 de milioane de euro? Este adevarat domnule general-locotenent ca in anul 2005 ai furat 2.750.000 de euro?”
„Este adevarat domnule general-locotenent Florian Coldea ca Liviu Mihaiu, dependent de marijuana, si Cristian Tabara, sunt ofiteri acoperiti in cadrul Serviciului Roman de Informatii? Este adevarat domnule general-locotenent Florian Coldea ca Tabara a fost scapat de dosarul de viol si pedofilie, musamalizare de cea mai joasa speta, tocmai din cauza faptului ca lucreaza in Serviciul Roman de Informatii? Este adevarat domnule general-locotenent Florian Coldea ca existau probe clare ca Tabara avea inclinatii de pedofil? Este adevarat domnule general-locotenent Florian Coldea ca o prezentatoare extrem de cunoscuta de la Antena 3, o vedem seara de seara la televizor, are grad de capitan in cadrul Serviciului Roman de Informatii si-n fiecare seara primeste un dosar-raport despre ce trebuie sa vorbeasca in emisiune?”
„Este adevarat domnule general-locotenent Florian Coldea ca Ion Maticiuc (foto stanga), tatal celebrului Codin “Poponet” Maticiuc, colonel in rezerva in cadrul D.I.E (S.I.E), fost coleg de birou cu colonelul (r) Filip Teodorescu – Directia a III-a Contraspionaj, in urma cu trei ani de zile printr-o serie de firme fantome a dat castig de cauza unei firme controlate de SRI pentru o lucrare facuta din bani de la bugetul statului, 3.700.000 de euro, la modul: “Sa manance toata lumea…”? Este adevarat domnule general-locotenent Florian Coldea ca la ora actuala exista o uriasa increngatura de firme controlate de vechea garda a Securitatii Romane, in colaborare cu “noiile” institutii pe nume SRI/SIE? Este adevarat domnule general-locotenent Florian Coldea ca la un moment dat se banuia ca cifra de afaceri a acesti mafii depaseste suma de 14 miliarde de euro/anual?”
Mă opresc aici, textul este mult mai amplu și conține întrebări din ce în ce mai abrupte, unele care par de domeniul fantasticului conspiraționist. Nu am intervenit în nici un fel asupra textelor citate. O singură concluzie-întrebare: serviciile secrete se ocupă ȘI de siguranța națională?
Internetul e mare. Și am găsit în el un text interesant. Nu-l redau aici integral, e lung, dar adună în el o sumedenie de întrebări adresate generalului Florian Coldea. Autorul textului, Petre Vasilescu, l-a publicat într-un grup pe o rețea de socializare. Ce mi-a atras atenția? Tonul imperativ al întrebărilor. Domnul PV pare a fi convins că generalul FC are, de fapt, răspunsurile tuturor întrebărilor. Domnul PV este, se pare, un militar pensionar. Un om care pare a ști cum stau treburile dinlăuntrul sistemului. Impresia generală este că toată lumea știe / știa despre corupție dar abia în zilele noastre se sparge buba! De ce am avut nevoie de 25 de ani pentru a ajunge aici? Dar să nu cad și eu în capcana întrebărilor retorice și să citez din textul pomenit:
„Este adevarat domnule general-locotenent Florian Coldea ca averea dumitale depaseste 25 de milioane de euro? Este adevarat domnule general-locotenent ca in anul 2005 ai furat 2.750.000 de euro?”
„Este adevarat domnule general-locotenent Florian Coldea ca Liviu Mihaiu, dependent de marijuana, si Cristian Tabara, sunt ofiteri acoperiti in cadrul Serviciului Roman de Informatii? Este adevarat domnule general-locotenent Florian Coldea ca Tabara a fost scapat de dosarul de viol si pedofilie, musamalizare de cea mai joasa speta, tocmai din cauza faptului ca lucreaza in Serviciul Roman de Informatii? Este adevarat domnule general-locotenent Florian Coldea ca existau probe clare ca Tabara avea inclinatii de pedofil? Este adevarat domnule general-locotenent Florian Coldea ca o prezentatoare extrem de cunoscuta de la Antena 3, o vedem seara de seara la televizor, are grad de capitan in cadrul Serviciului Roman de Informatii si-n fiecare seara primeste un dosar-raport despre ce trebuie sa vorbeasca in emisiune?”
„Este adevarat domnule general-locotenent Florian Coldea ca Ion Maticiuc (foto stanga), tatal celebrului Codin “Poponet” Maticiuc, colonel in rezerva in cadrul D.I.E (S.I.E), fost coleg de birou cu colonelul (r) Filip Teodorescu – Directia a III-a Contraspionaj, in urma cu trei ani de zile printr-o serie de firme fantome a dat castig de cauza unei firme controlate de SRI pentru o lucrare facuta din bani de la bugetul statului, 3.700.000 de euro, la modul: “Sa manance toata lumea…”? Este adevarat domnule general-locotenent Florian Coldea ca la ora actuala exista o uriasa increngatura de firme controlate de vechea garda a Securitatii Romane, in colaborare cu “noiile” institutii pe nume SRI/SIE? Este adevarat domnule general-locotenent Florian Coldea ca la un moment dat se banuia ca cifra de afaceri a acesti mafii depaseste suma de 14 miliarde de euro/anual?”
Mă opresc aici, textul este mult mai amplu și conține întrebări din ce în ce mai abrupte, unele care par de domeniul fantasticului conspiraționist. Nu am intervenit în nici un fel asupra textelor citate. O singură concluzie-întrebare: serviciile secrete se ocupă ȘI de siguranța națională?
01 ianuarie 2015
Neujahrskonzert
1
ianuarie are, în ceea ce mă privește, o semnificație în plus față de cele
obișnuite pentru prima zi a unui an. De zeci de ani (e drept, în regimul
comunist fenomenul avea loc pe 2 ianuarie, cu o întîrziere de 24 de ore!)
ascult și privesc Concertul de Anul Nou de la Viena. Îi mulțumesc unchiului meu, Doru Niculescu,
care nu mai este printre noi, pentru a-mi fi deschis ochii sufletului înspre
această minune!
Am mai scris și cu alte ocazii: dacă Austro-Ungaria nu ar fi pierdut primul război mondial, dacă Transilvania imperială s-ar fi unit cu patria mumă în interiorul Imperiului, astăzi, capitala noastră ar fi fost Viena! Ce alai de consecințe de tot soiul ar fi urmat… numai imaginația noastră nestăvilită poate spune! Dar istoria nu face casă bună cu perspectiva contrafactuală. Nici eu nu-s istoric și nici nu-mi pasă prea tare dacă aș putea avea sau nu dreptate! Cert este un lucru: mi-ar fi plăcut să fiu cetățeanul unui stat care cultivă, respectă și, prin urmare, iubește tradiția! Nu în vorbe de paradă, ci prin fapte de cultură. Atenție: nu prin legi, ordonanțe, decrete sau ordine, ci prin instituirea libertății de exprimare ca mod de viață!
Am mai scris și cu alte ocazii: dacă Austro-Ungaria nu ar fi pierdut primul război mondial, dacă Transilvania imperială s-ar fi unit cu patria mumă în interiorul Imperiului, astăzi, capitala noastră ar fi fost Viena! Ce alai de consecințe de tot soiul ar fi urmat… numai imaginația noastră nestăvilită poate spune! Dar istoria nu face casă bună cu perspectiva contrafactuală. Nici eu nu-s istoric și nici nu-mi pasă prea tare dacă aș putea avea sau nu dreptate! Cert este un lucru: mi-ar fi plăcut să fiu cetățeanul unui stat care cultivă, respectă și, prin urmare, iubește tradiția! Nu în vorbe de paradă, ci prin fapte de cultură. Atenție: nu prin legi, ordonanțe, decrete sau ordine, ci prin instituirea libertății de exprimare ca mod de viață!
Azi,
nu „statul austriac”, nu președintele Austriei, nici primul ministru nu
„permit”, „facilitează”, „încurajează” manifestări culturale în genul celei
care este pe punctul de a începe la Musikverein, în Sala de Aur! Acestea sunt apanajul
unui fenomen mult mai profund și mai rezistent în timp decît orice putere
pămîntească: tradiția! Cea izvorîtă din cultul muncii libere, al demnității
individului ca valoare divină suverană!
Am
traversat în vara aceasta Austria (nu pentru prima dată) și am văzut zeci de
biserici mici, frumoase, curate, așezate pe plaiuri verzi ce-mi aminteau fie de
versanții carpatici, fie de obcinele Bucovinei (Buchenland - Țara Fagilor, cum
o numeau, cîndva, locuitorii germanofoni ai zonei)… Am înțeles atunci, o dată
în plus, că tot ceea ce ne apropie pe noi, oamenii acestui Pămînt, este mult
mai solid și mai important decît ceea ce ne desparte. Alături de iubirea de
aproapele, arta (astăzi muzica) este cea care poate fi liantul umanității
noastre de sorginte divină!
Peste
o jumătate de ceas începe Concertul de Anul Nou de la Viena!
La
mulți ani, oameni buni ai acestei lumi!
28 decembrie 2014
Adio, Marian!
De astăzi, Marian Tutunea nu mai este printre noi.
Dumnezeu să-l odihnească și să-l ierte. Și pe noi, cei care, din neștiință, grabă, orgolii l-am judecat aspru în ultimii ani.
Ca noi toți, îi va fi supărat și el pe unii dintre apropiați, e în firea omului să greșească. În ultimii ani și, mai cu seamă în ultimele luni, Marian a fost cu totul altul; boala, ale cărei dimensiuni nu le știam cu adevărat, l-a schimbat profund.
Îmi doresc să pot păstra în minte și în suflet imaginea colegului Marian așa cum l-am cunoscut la începutul anilor 90: inteligent, excelent profesionist, înzestrat cu un simț al umorului vecin cu ironia fină, iubitor și iubit de elevi...
În ultima vreme am vorbit rar cu Marian. Îi respectam dorința de izolare, deși bănuiam că suferă din pricina lipsei de comunicare cu cei din jur... Dar în puținele vorbe schimbate cu el reușeam amîndoi să zîmbim. Acum, desigur, mi-aș dori ca aceste momente să fi fost mai dese, mai lungi...
Nu este niciodată prea tîrziu să învățăm că nimic nu doare mai mult pe lumea asta decît să vrei să ceri cuiva iertare și să nu mai ai cui!...
22 decembrie 2014
22 Decembrie 1989...
În dimineața acelei
zile, vocea gravă a crainicului TV anunța sinuciderea generalului Milea
(„trădătorul Milea”, după cum a fost catalogat de propaganda oficială),
instituirea stării de necesitate, interdicția de a se mai circula pe stradă în
grupuri mai mari de 2 – 3 persoane…
De la Radio Europa Liberă știam, în mare, ce se întîmplă în țară, dar nu
bănuiam nici pe departe că, în cîteva ore, avea să se spargă buba. Să
„explodeze mămăliga”, după o expresie care sugera ineluctabila resemnare
mioritică a neamului nostru, incapabil de revoltă, de opoziție deschisă față de
un agresor intern, perfid și care părea să se eternizeze la conducerea
statului!
Eram traducător la Combinatul Petrochimic Borzești. Auzeam
ceea ce transmitea programul 1 al Radiodifuziunii
române la difuzoarele instalate în birouri. Ne așteptam la ce era mai rău.
Nu știam să definim răul, dar nici nu aveam curajul interior de a nădăjdui în…
ceea ce avea să se întîmple la vremea prînzului.
La ora 12 și cîteva minute, după o
tăcere oarecare căreia nici nu-i dăduserăm atenție, în difuzorul din birou a
izbucnit vocea sacadată, gîfîită, parcă, speriat-entuziastă a actorului Ion
Caramitru (citez aproximativ, din memorie – deși aș putea găsi pe internet varianta
exactă!): „Fraților, am învins, dictatorul a fugit!” Aveam să aflăm puțin mai
tîrziu că-și luase zborul într-un elicopter chemat pe acoperișul Comitetului
Central al PCR, la ora 12 și 15!
Am înlemnit cu toții, nu ne venea să
credem, ne-am făcut cruce și, mai toată suflarea uzinei (sau, cel puțin noi,
cei ce nu lucram în secțiile de producție), am luat-o la picior spre case! Nu existau
telefoane mobile, eu nu aveam nici telefon fix acasă, deși făcusem cerere de 2
ani la Telefoane, deci nu știam ce
fac soția și cele două fete. Fiul meu era… la minus 4 săptămîni!
Tot drumul spre casă am cîntat Deșteaptă-te, române! Nu-mi păsa dacă mă
aude cineva! Cînd am ajuns, Gabi a mea mi-a povestit într-o suflare că
încercase să prindă ceva semnal la televizor (aveam o antenă proastă, pe bloc,
care tot cădea și rareori aveam semnal! De altfel, nici nu prea aveam la ce ne
uita, în cele 2 ore de emisiune pe zi cît catadicsea să ne acorde partidul!) și
că auzise și ea ce auzisem și eu. Mi-a povestit cum a căzut în genunchi și a
început să spună „Tatăl nostru”!... Raluca, speriată, o întrebase: ”Ce s-a
întîmplat, a plecat tata la război?!”…
…
A început lungul maraton al
Revoluției Române în direct, la TVR, devenită Televiziunea Română Liberă! Cei
care, cu numai două ceasuri în urmă, declamau textele impuse de propaganda
comunistă, acum își făceau mea culpa și se declarau trup și suflet alături de
revoluționari!
Timp de cîteva ore s-au perindat tot
felul de personaje în celebrul Studio 4 al TVR! Militari care declarau că
armata e de partea revoluției, un general de securitate care declara că nu
Securitatea este cea care trage, civili, actori, poetul Mircea Dinescu,
regizorul Sergiu Nicolaescu, fostul ideolog comunist, jurnalist, politolog (și
multe altele) Silviu Brucan și… către ora 17 sau, poate, puțin mai tîrziu, adus
de la Editura Tehnică unde fusese
„marginalizat” de Ceaușescu, Ion Iliescu, fost membru al CC al PCR, fost prim-secretar
al Comitetului Județean al PCR Iași (un soi de prefect combinat cu președinte
de CJ de azi - deci om puternic în
structurile de conducere ale partidului comunist!)…
Și a început… continuarea
diversiunii. Am mai scris despre 3 mari diversiuni sîngeroase ale acelor zile.
Au fost mult mai multe! Scenariul se repeta identic: o „entitate” revoluționară
chema o alta să o apere contra teroriștilor. Și uneia și celeilalte i se spunea
că ceilalți sunt… teroriști și… se decimau unii pe alții într-o sinistră baie
de sînge!
Fapte, cifre: în noaptea de 21 spre
22 decembrie 1989, cînd Ceaușescu era încă viu și la putere, au murit, în
București, cîteva zeci de români. Au fost arestați cîteva sute! Majoritatea
eliberați a doua zi sau în zilele următoare. Între 22 și 25 decembrie au murit
circa 1000 de români! Ceaușescu fugise, țara era condusă de cei 39 de membri ai
Comitetului FSN (dintre care, „ultimul pe listă, cu voia dumneavoastră, Ion
Iliescu”!), În fapt, conducea Ion Iliescu și cîteva nume grele ale armatei și
securității a căror prestație din acele zile stă încă sub semnul întrebării.
Ce a urmat,… se știe. Sau nu!
21 decembrie 2014
21 Decembrie 1989 - 2014
Douăzecișicinci de ani despart două zile de
21 decembrie… O dată importantă în istoria contemporană a României. 1989 –
începutul finalului comunismului românesc, mitingul sinucigaș convocat de
Ceaușescu în fața sediului CC al PCR – astăzi Piața Revoluției; 2014 –
începutul unui nou mandat la Cotroceni, cel al depozitarului noilor speranțe de
renaștere a României!
Acum un sfert de secol, președintele
de atunci se crampona idiot de menținerea unui sistem politic dictatorial,
încremenit într-un proiect falimentar, în ciuda vizibilelor mișcări de înnoire
care agitau apele în blocul comunist. Speriat de ceea ce se petrecea la
Timișoara unde oamenii nu mai strigau doar în favoarea unui pastor reformat ci
de-a dreptul împotriva regimului comunist și a lui Ceaușescu însuși, acesta din
urmă a chemat, disperat, muncitorii, crezînd că îi va putea asmuți împotriva
„huliganilor” de la Timișoara. Calcul greșit; un amestec încă misterios de
hazard, instigare subterană, comploturi sinergice ale unor forțe obscure cu
origini în însuși aparatul de partid și de stat, toate acestea pe fondul unei
crescînde nemulțumiri a maselor largi care nu mai suportau foamea și frigul
ultimilor 10 ani, a dat startul degringoladei finale. Ceea ce trebuia să fie o
manifestare a solidarității poporului față de conducătorii săi a degenerat
într-o sîngeroasă revoluție care va semăna din ce în ce mai mult cu o lovitură
de stat cosmetizată din sinistra nevoie de legitimitate! În noaptea de 21 spre
22 decembrie manifestanții adunați de Ceaușescu nu au mai plecat acasă. Mulți
au rămas pe străzile din jurul Comitetului Central, au ridicat baricade
(celebră a fost cea de la Intercontinental), au continuat să protesteze
împotriva regimului comunist. A doua zi, evenimentele aveau să se precipite…
Astăzi, 21 decembrie 2014, la
Palatul Cotroceni s-a instalat al cincilea președinte al României. Al patrulea
președinte după 1989. Al treilea președinte al opoziției anti-iliesciene, al
doilea președinte al României europene, primul președinte provenit din Partidul
Național Liberal.
Mă rog Domnului să nu ne
dezamăgească așa cum au făcut-o ceilalți doi!...
18 decembrie 2014
18 decembrie 1989
La Timișoara, acum 25 de ani, morga devenise neîncăpătoare! Zeci de cadavre, unele neidentificate, zăceau peste tot. De autopsie nu putea fi vorba, nu era timp și nici spațiu pentru așa ceva. Cauza deceselor: plăgi prin împușcare.
A doua zi, cadavrele aveau să dispară! Dar altele proaspete le luau deja locul!
Comunismul agoniza solidar cu victimele sale!
A doua zi, cadavrele aveau să dispară! Dar altele proaspete le luau deja locul!
Comunismul agoniza solidar cu victimele sale!
17 decembrie 2014
Am fost tînăr în comunism...
M-am născut cînd comunismul împlinea în România 10 ani. Sau 13, după o altă numărătoare. Diferența este nesemnificativă la scara istoriei. În anul în care, teoretic, cel puțin, România se despărțea de coșmarul marxist-leninist, împlinisem deja 31. Mi-am trăit copilăria, adolescența și prima tinerețe în plin comunism. Mă rog, într-un stat socialist care „năzuia” spre comunism...
Dacă cineva m-ar fi întrebat dacă sper ca România să nu mai fie într-o bună zi o țară socialistă, aș fi răspuns categoric: „Nu!”. Nu speram. Nu credeam că este posibil să fie altfel. Speram ca, într-un viitor mai mult sau mai puțin îndepărtat, să pot trăi într-o țară ceva mai civilizată, fără frică, fără sentimentul surd al culpabilității, fără cozi interminabile în fața magazinelor alimentare, fără înjositoare așteptări în birourile cu miros cazon ale sediilor Ministerului de Interne pentru a primi mult așteptatul pașaport care să-mi permită ieșirea în afara granițelor țării, fără ședințe de partid desfășurate într-o limbă de lemn de o imbecilizantă platitudine, fără activiști de partid care se credeau atotștiitori...
Nu speram într-o schimbare radicală dar doream o ameliorare generală a condițiilor de trai. Eram naiv, ca să nu spun mai rău: nu realizam că sistemul comunist nu poate fi îmbunătățit din interior, că, așa cum este el construit, respinge în fașă orice tentativă de reformare. Credeam și eu, după modelul gorbaciovist, că putem avea un comunism cu față umană. Ei bine, eu aveam cel puțin o scuză, una palidă, ce e drept: eram... naiv. Sau neinstruit. Sau incult. Necitit. Anesteziat. Frica familiei mele de a nu repeta și eu calvarul unora dintre ascendenții mei a făcut ca eu să nu fiu plămădit dintr-un aluat „revoluționar”! Simțul dreptății, atît cît îl aveam, ieșea la suprafață haotic, uneori inconsistent alteori inutil, dar niciodată cu o finalitate radicală. Nu cutezam să dărîm sistemul. Nici nu credeam că se poate, cum am mai spus.
Anul 1989 mi-a oferit prilejul unor reașezări în ierarhia speranțelor. Am căpătat alte măsuri pentru ceea ce considerasem pînă atunci ca fiind posibil sau imposibil... Evenimentele s-au scurs uimitor de repede, cu o accelerație exponențială. Finele anului m-a găsit în dispoziția celui care aștepta totul de la evenimentele care se desfășurau sub ochii înlăcrimați și cu suflarea sacadată a celui care știe că mai are de alergat zece pași pînă la adăpostul de urgie! Atunci, în ultima săptămînă a lui decembrie, am crezut că ne vom întoarce cu toții fața spre lumină, spre adevăr! Mergeam pe stradă, în Onești, și, de la etajele blocurilor auzeam strigîndu-se: „Jos comunismul”! „Strigați, domnule - mi se adresa vocea - jos comunismul!” De ca și cînd mai era nevoie să mă invite cineva: „Jos comunismul!” am răspuns, ca într-un salut pascal prin care ne recunoșteam unii pe alții ca frați întru aceeași credință!
17 decembrie 1989... Ceaușescu a ordonat foc împotriva celor care strigau „Jos comunismul” la Timișoara. În Onești nu se întîmpla încă nimic... Repetam, în grupul nostru de prieteni, colinde pentru apropiatul Crăciun. 7-8 voci tinere, o mandolină... Un „Deșteaptă-te, române” cu geamul de la sufragerie deschis către o incintă din care răsunau aplauze complice...
Sentimente amestecate, confuze, o speranță neîntrupată, așteptare...
16 decembrie 2014
16 Decembrie 1989
Acum douăzecișicinci de ani, la Timișoara, o mișcare de solidaritate spontană cu pastorul Lazslo Tökes a constituit scînteia care a declanșat ceea ce avea să se numească Revoluția Română din Decembrie 1989.
Dar terenul schimbărilor profunde în configurația politică a continentului european a fost pregătit încă de la mijlocul deceniului al nouălea prin urcarea la cîrma URSS a lui Mihail Sergheievici Gorbaciov, primul leader sovietic care a vrut să reformeze din interior partidul comunist prin lansarea celebrelor concepte „glasnosti” și „perestroika”.
Ceea ce nu și-a putut închipui, însă, omul care, pe drept cuvînt, a putut fi supranumit „omul secolului”, a fost că, în fibra sa intimă, ideologia comunistă nu permitea reformarea din interior și cu atît mai puțin libera exprimare a opiniilor critice la adresa-i! Odată dezlănțuite cele două arme ale „reformării”, sistemul comunist nu avea decît o alternativă: fie să le anihileze așa după cum o mai făcuse de atîtea alte ori (comunismul nu a tolerat nici o disidență, a se vedea Ungaria 1956, Praga 1968, Polonia 1981...), fie să sucombe sub presiunea atacurilor lor. 1989 a însemnat implozia comunismului provocată de sinucigașa tentativă de autoreformare!
Finele anului 1989 avea să găsească o Europă de Est care renunțase la comunism pe cale pașnică. Rînd pe rînd, Ungaria, Polonia, Germania de Est, Cehoslovacia, pînă și Bulgaria cea de Moskova ascultătoare au apucat-o pe calea reformelor care, în fapt, au dus rapid și inexorabil la abandonarea sistemului care nu putea fi reformat. Au apărut noi mișcări democratice, au reînviat partide politice aruncate în temnițele comuniste imediat după 1945, a căzut Zidul Berlinului, simbol rușinos al scindării Europei postbelice.
Un singur bastion al comunismului mai rezista, imbecil și nevolnic, în Europa din decembrie 1989: România condusă de clanul Ceaușescu. Un partid de 3,8 milioane de români adunați sub steagul roșu din teamă, oportunism, naivitate, prostie, ticăloșie, inerție, un colos care funcționa exclusiv pe baza inculcării sentimentului de vinovăție potențială trăgea să moară în ciuda apelurilor disperate ale unei conduceri care nu știa altceva să facă decît să lanseze slogane găunoase și să acuze agenturile occidentale de instigare la revoltă.
Timișoara lui 16 Decembrie 1989 a fost scînteia. „Azi în Timișoara, mîine-n toată țara!” - se putea auzi în difuzoarele radiourilor care transmiteau emisiunile postului de radio „Europa Liberă”. Așa a și fost. În 22 decembrie 1989, la capătul unui maraton de mitinguri muncitorești convocate sinucigaș de Ceaușescu, spre a-i condamna pe „huliganii” de la Timișoara, dictatoul din Scornicești și-a luat literalmente zborul de pe acoperișul sediului Comitetului Central al P.C.R. pentru ca, trei zile mai tîrziu să fie împușcat, în zi de Crăciun, la capătul unui proces încropit de noua putere aflată în abruptă căutare de legitimitate!
Cu patru ani în urmă am publicat pe acest blog o evocare a unei cumplite zile a revoluției, o puteți găsi aici!
De ce am scris acest text (și poate voi mai scrie cîteva pe această temă)? Pentru că, la 25 de ani de la acele evenimente, tinerii mei elevi nu știu mare lucru despre comunism (în afara unor clișee simplificatoare culese de prin manuale) iar mai vîrstnicii noștri conaționali încep a uita ce a însemnat sinistra perioadă istorică dintre 1945 și 1989.
14 decembrie 2014
Lăsare în voia Milostivirii
Colegul nostru Marian este în grea suferință. Cred cu tărie în puterea gîndului bun. Neștiind și neputînd face altceva pentru el, în acest moment, transcriu mai jos o Rugăciune a Papei Ioan-Paul II, din 1985. Este, cred, cel mai frumos text pe care l-am citit vreodată!
Doamne, sunt mai bine de
șaizecișicinci de ani de cînd mi-ai făcut neprețuitul dar al vieții și, de la
nașterea mea, Tu n-ai încetat a mă copleși cu bunătatea și iubirea Ta
nesfîrșite.
De-a lungul acestor ani s-au
împletit mari bucurii, încercări, succese, eșecuri, probleme de sănătate,
dolii, așa cum se întîmplă cu toată lumea.
Prin milostivirea Ta și cu ajutorul
Tău am putut învinge aceste obstacole și am izbutit să înaintez către Tine.
Azi, mă simt îmbogățit de experiența
mea și de alinarea că am fost obiectul iubirii Tale.
Inima mea Îți cîntă recunoștința.
Dar întîlnesc zi de zi în jurul meu oameni
în vîrstă pe care Tu îi încerci puternic: aceștia sînt paralizați, handicapați,
neputincioși și adesea nu mai au puterea de se ruga Ție, alții și-au pierdut
uzul facultăților mentale și nu mai pot ajunge la Tine străbătînd lumea lor
ireală. Îi văd pe aceștia și îmi spun: „Dacă aș fi eu în locul lor?”
Și-atunci, Doamne, încă de astăzi,
cînd mă bucur de deplinătatea facultăților mele motrice și mentale, Îți
dăruiesc dinainte acceptarea Sfintei Tale voințe și, încă de pe acum, doresc ca,
dacă mi s-ar întîmpla una sau alta dintre aceste încercări, ea să poată sluji
slavei Tale și mîntuirii sufletelor. Încă de pe acum, de asemenea, Te rog să
sprijini, cu mare mila Ta, pe cei care ar urma să aibă ingrata sarcină de a-mi
veni în ajutor.
Dacă, într-o bună, zi boala mi-ar
năpădi creierul și mi-ar nimici luciditatea, Doamne, supunerea mea este de pe
acum înaintea Ta și se va continua de-a pururi într-o tăcută adorare.
Dacă, într-o bună zi, o stare de
inconștiență prelungită va fi să mă doboare, doresc ca fiecare ceas pe care-l
voi avea de trăit să fie un șir neîntrerupt de fapte de milostenie și ca ultima
mea suflare să fie una de iubire. Sufletul meu, condus în acea clipă de mîna
Mariei, se va înfățișa dinaintea Ta spre a-Ți cînta laude de-a pururi.
Amin.
16 noiembrie 2014
Gazați de Ponta!
Nu știu care va fi rezultatul final! Pot doar să sper că li se va face dreptate tuturor celor care și-au pus nădejdea în schimbare!
Și mai pot spune ceva: PSD a jucat murdar! Ceea ce s-a întîmplat la Paris și în alte mari orașe ale lumii este demn de mocirla comunistoidă în care se bălăcesc toți lașii neamului. Imediat după închiderea secției de votare de la Ambasada României la Paris, jandarmii au aruncat cu gaze lacrimogene în cei care stăteau la coadă și care nu făceau nimic altceva decît că... scandau! Nu jandarmii vor fi fiind de vină, ci guvernanții români care au făcut tot posibilul pentru a sabota votul în diaspora!
Dar rămîne un lucru cert: cei care au votat Ponta merită să fie conștienți că în lacrimile tuturor celor gazați se află și crîmpeie roșii din stindardul comunismului românesc ne-mort!
14 noiembrie 2014
Cine se teme de Iohannis
1. Ortodocșii din gură. Ortodocșii de praznic. Cei care
habar nu au în ce anume cred dar se pricep să recite lozinci! Iubirea, ca
valoare fundamentală a creștinismului, le este tot atît de străină precum îi
este mutului elocința!
2. Pomanagii. Cei care așteaptă să li se
dea. Fie că-și fac veacul la ușa bisericilor, la capul podului, în birourile
administrației de stat sau în școli, spitale, cazărmi, institute și instituții
de stat, ei așteaptă să le dea cineva. Ceva. Salariu, primă, compensații, bani
de porc, de miel, de curcă, orice! Că de-aia e stat, să dea!
3. Fricoșii. Cei care nu-s capabili să facă
ceva concret cu mîna lor, din proprie inițiativă. Care nu ar începe o afacere,
cît de mică, de teama de a nu deveni, peste noapte, stăpîni pe propriul destin.
Supușii. Umilii. Resemnații.
4. Bătrînii. Născuți din 1916 pînă în 1996,
acești bătrîni sînt nevolnici. Nu mai pot. Nu le trebuie lor un nou început! Nu
le trebuie nimic nou. Ei vor ca pe vremuri. Ce să mai schimbi la venerabila
vîrstă mentală de 90 de ani, chiar dacă în buletin ai doar 20?! Vrei ce știi,
adică puțin! Mai nimica!
5. „Intelectualii de stînga”. Cei care cred
că Marx a fost un băiat bun, că Lenin a fost un june stilat iar Stalin un
despot luminat, un tătuc care a avut grijă ca o seamă de popoare năucite să-și
uite originile, limbile și năzuințele și să se încoloneze docile în marșul
forțat către fericirea silnică!
6. Anti-americanii, anti-occidentalii,
filo-rușii. Cei care detestă libertatea pentru că îi obligă la
responsabilitate. Cei care se dau în vînt după Maica Rusie, după valorile ei
molcome, blajine, etilice, după harapnicul tătucului atot-știitor și iute
pedepsitor!
7. Nepăsătorii, indolenții, filosofii de
cafenea, întreținuții, absenții!
Acesta nu este un pamflet!
Cei care nu împărtășesc aceste idei să nu le
difuzeze!
01 noiembrie 2014
Votăm, contăm!
Reciproca: stăm acasă, nu existăm!
Clișeul „indiferent pe cine votăm noi, iese cine trebuie” este o creație a ticăloșilor colportată de proști!
Alegem ceea ce vrem să fim!
Clișeul „indiferent pe cine votăm noi, iese cine trebuie” este o creație a ticăloșilor colportată de proști!
Alegem ceea ce vrem să fim!
20 octombrie 2014
Între a propovădui și a face
Cu
o încăpățînare demnă de o cauză mult mai bună, anumiți formatori de opinie
continuă să diabolizeze Rotary și pe membrii acestei organizații internaționale
punîndu-le în cîrcă activități oculte numai de ei închipuite! Acești lideri
spirituali cu diplome universitare știu. Ei nu au dubii. Ei nu se poticnesc în
sutele de exemple vii, la vedere, care le contrazic plăsmuirile păcătoase.
Pentru acești veșnic-nemulțumiți gînditori (e o litotă!), faptul că membrii
unui club Rotary se căznesc să adune bănuț cu bănuț pentru a-și ajuta concret semenii în nevoie nu are nici o
importanță. Propovăduitorii binelui (care uită uneori să-l facă) o țin langa:
Rotary nu este bun. E de nefrecventat. Este de evitat (Acestea sînt eufemisme!
Vorbele lor sînt mult mai incisive și rănesc a păcat! Dar ei nu înțeleg asta.
Tocmai ei!)...
Estimp,
mai-marii lor cîntă imne de laudă unor potentați vremelnici, îndeamnă, de la
înălțimea autorității lor spirituale (uneori chiar o au!), poporul spre un
partid sau altul, fac propagandă (uneori fățișă) unei ideologii sau alteia!
Pentru ei și pentru subordonații lor din teritoriu, partidele politice vor fi
fiind întruchiparea curățeniei, a smereniei și a buneicuviințe, în timp ce o
organizație precum Rotary nu merită decît o crîncenă anatemă! Nu pe față,
desigur, ci discret, dosnic, cu iubire de aproapele!
05 octombrie 2014
Sărbătoare?!
Ziua Mondială a Educației
Azi sărbătorim cea mai veche profesie a omenirii. În ciuda altor opinii folclorice, aceasta este!
Înregimentată în slujba statului, de vreo două veacuri bune, educația a ajuns pe rînd sau simultan, obiect de cult, hulă, prioritate națională, breloc politic, subiect de tacla atotștiutoare la mai toate posturile TV, mijloc instituționalizat de manipulare în masă, pîine pe masa unui corp profesional aflat în permanentă căutare și clamare a identității de sine!
La mulți ani, educație!
Despre educatori, cu ocazia zilei lor!
24 septembrie 2014
Quiproquo
A început să circule pe rețele un micro-fragment din filmul „Cel mai iubit dintre pămînteni”. Ștefan Iordache joacă rolul lui Victor Petrini, eroul principal, căruia i se adresează securistul, personaj interpretat de Gheorghe Dinică. Quiproquo-ul este simpatic, ducîndu-ne, evident, cu gîndul la... Victor Ponta! Numai că, în film, Victor Petrini este un personaj pozitiv, victimă a securității, în timp ce „eroul” zilelor noastre numai victimă nu este!
Dar realmente spumoasă este „sila” jucată de securist: el, tocmai el, s-a săturat de turnători și turnătorii! E ca și cum un proxenet s-ar fi săturat de curve și de preacurvie! Da, în acest context, și numai în acesta, apropierea de Victor-cel-din-prezent pare a avea un sens!
22 septembrie 2014
Dezvăluiri
După: Robert Turcescu recunoaște că a fost ofițer sub acoperire, seria dezvăluirilor continuă!
- Băsescu recunoaște public că nu mai poate candida. Modelul Putin îi bîntuie nopțile!
- Victor Ponta recunoaște că l-a plagiat pe Titulescu dar că nu l-a citit! Idem pe Iliescu, Zaharia Stancu, Aron Cotruș!
- Călin Popescu Tăriceanu mărturisește că a fost liberal.
- Elena Udrea recunoaște că speră într-un 5 % încă din primul tur. În al doilea va vota cu Ion Iliescu.
- Monica Macovei admite cu seninătate că justiția poate fi dreaptă. Nu-și mai amintește în ce condiții!
Et caetera...
- Băsescu recunoaște public că nu mai poate candida. Modelul Putin îi bîntuie nopțile!
- Victor Ponta recunoaște că l-a plagiat pe Titulescu dar că nu l-a citit! Idem pe Iliescu, Zaharia Stancu, Aron Cotruș!
- Călin Popescu Tăriceanu mărturisește că a fost liberal.
- Elena Udrea recunoaște că speră într-un 5 % încă din primul tur. În al doilea va vota cu Ion Iliescu.
- Monica Macovei admite cu seninătate că justiția poate fi dreaptă. Nu-și mai amintește în ce condiții!
Et caetera...
17 iulie 2014
Sondajele mioarei
Și-uite-așa, zile și săptămîni de exaltare, de bucurii împărtășite cu necunoscuți de pretutindeni, cu oameni frumoși care sînt în stare să-ți ridice moralul convingîndu-te că viața e frumoasă și umanitatea superbă, se duc subit pe apa Sîmbetei când afli că un cutare sondaj proclamă că românii îl consideră pe Ceaușescu drept cel mai bun președinte al țării! Un patriotic „hai siktir” mi se prelinge super eufemistic printre buzele țuguiate-ntr-un fluierat a pagubă mega-mioritic: da, dom'le, știam că avem mai mulți proști la mia de locuitori decât cărți citite-n minte, dar nu credeam că instituții de sondare a opiniei publice și medii de informare se întrec în a propaga jenantul adevăr! Ei, uite, o să cred! O să cred cu tărie că toată vorbăria despre firea a bună a poporului român e o imbecilitate egalată numai de ștaiful cu scîrț de import al boilor care cică fac media și sociologie de două parale! Și voi fi din ce în ce mai convins că, dacă acest popor va fi avînd ceva bun în el, apăi musai că i-a fost adus din alte zări, de către alte fibre spirituale, în alte vine cu alt sînge! Amin!
30 mai 2014
Fuziunea - mama trădării!
O
fuziune nu este niciodată onestă 100 % ! Onest ar fi ca toți cei ce doresc să
se alăture unei direcții politice să se înscrie în partidul care o reprezintă.
Demisionează din PDL, intră în PNL. Simplu. Căci, dacă PDL are ceva de dreapta
pe undeva, acela este „L”-ul de la „Liberal”! În rest, doar oportunism!
La fel
stau lucrurile și cu celelalte „forțe” sau „mișcări” ale dreptei. Simple
artefacte care nu reușesc să-i convingă nici măcar pe propriii creatori. Despre
electorat, s-a văzut.
Și
totuși, de o dreaptă puternică are nevoie societatea românească acum.
Autentică. Dacă PNL „reușește” să piardă și bruma de renume de partid istoric,
atunci chiar nu mai avem șanse. Dacă PNL nu înțelege că mariajele sordide l-au
coborît în sondaje, în ultimii ani, atunci e trist. Dacă PNL se lansează din
nou într-o aventură conjuncturală, se cheamă că nu mai are pe nimeni la vîrf
care să știe ce înseamnă cu adevărat liberalismul.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
